Ванилиците на Баба

Зимското време е време на Божиќ. Месеци кои најмногу мирисаат и имаат вкус на ванила, цимет и печени јаболка.

Во многу традиции кои го слават Божиќ, вообичаено е да се печат вкусни божиќни колачиња пред Божиќ или за Божиќ. Нашите омилени колачиња се едноставните ванилици на баба. 

Полумесечините со интензивен вкус на ванила всушност секогаш се рецепт на некоја баба, па затоа и нашиот рецепт го носи ова име. 🙂

Во овој текст ви го прикажуваме најдобриот веганизиран рецепт за традиционални ванилици. 🙂 Предупредување! – Прават зависност. 🙂

За овие лесни, крцкави и миризливи полумесечинки потребни се само пет едноставни состојки. Тие не се само вкусни, туку се и многу лесни за подготовка.

Continue reading “Ванилиците на Баба”

Посен колач со банана

Сигурно од време на време имате зрели банани во кујната. Многумина ќе речат „веќе не се употребливи“, но секој што се храни на растителна база би рекол: „совршен колач или сладолед од банана “ 🙂 Бидејќи ние припаѓаме на групата која не сака да се расфла со храна, од зрелите, сочни банани најчесто печеме колач. Навистина нема ништо подобро отколку да го започнете денот со шоља свеж чај и едно или подобро две парчиња колач од банана. 🙂

Continue reading “Посен колач со банана”

Бомбици од урми и какао

Здрава слатка закуска која се состои само од неколку состојки, да е вкусна, да не содржи рафиниран шеќер, да е посна, по можност исто така и без глутен? Постои ли воопшто такво нешто? Да, постои таква закуска и токму во овој текст ќе ви ја откриеме рецептата за бомбици од урми и какао. Тие се подготвуваат многу брзо, без печење, само со процесор за храна. Тие се совршени за во природа, за на работа или како подарок направен со многу љубов и внимание. Дополнителниот вкус на чоколада ве тера да сакате повеќе и претставуваат вистинска опасност од зависност 🙂

Continue reading “Бомбици од урми и какао”

Веганска „туна“ салата

Веганска туна? И секако целосно без риби? Добро, ова е намаз од наут, лесен за подготовка, совршено кремаст и многу вкусен.

Оваа салата има изглед на салата од туна и вкус не толку типичен на туна, туку повеќе суптилен вкус на риба. Но, сепак ќе им се допадне и на оние кои не го сакаат или сакале вкусот и мирисот на рибата а истовремено ќе ги збуни и воодушеви љубителите на риба. 🙂

Continue reading “Веганска „туна“ салата”

Посен колач со црвени плодови – бобинки и крцкави трошки

Кој е најдобриот дел од колачот со крцкави трошки на површината? Секако, крцкавите трошки! Колку често и да го приготвувате овој вид на колач секогаш само ќе посакувате да има помалку од другите делови и повеќе (многу, многу повеќе) од крцкавите трошки од горе. 🙂

Ако крцкавите трошки се вашиот омилен дел од колачот, тогаш оваа посна варијанта на колач со црвени плодови и крцкави трошки дефинитивно ќе биде вашиот омилен рецепт.

Continue reading “Посен колач со црвени плодови – бобинки и крцкави трошки”

Посно кари со тиква, наут и спанаќ

На нашата трпеза најчесто има специјалитети кои што се направени од едноставни, сезонски, регионални и свежо подготвени зеленчуци. Понекогаш сакаме да си дозволиме други јадења кои се многу лесни за подготовка, но не се направени од 100% свежи и сезонски состојки. Главните состојки за овој рецепт се тиква, наут, спанаќ и кокосово млеко. 

Кога во доцна есен надвор многу рано ќе почне да се затемнува и станува тажно, ние сме среќни да ги претвориме боите на постојниот зеленчук во кулинарно уживање 🙂

Сигурни сме дека ја сакате храната со убави и силни вкусови и ништо не може да надмине едно одлично кари за да се стави крај на еден хаотичен ден. Аромите ќе ве однесат во еден поинаков свет и тоа ќе ви  ја наполни устата со вода и ќе ви ја зголемат желбата за уште една дополнителна порција 🙂

Continue reading “Посно кари со тиква, наут и спанаќ”

Вегански пармезан од бадеми

За оние кои често велат: „Веганската исхрана не е за мене, не можам да живеам без сирење и кашкавал“, тука имаме примамлива можност да направитe тест и  да ги проширите сопствените граници на вкус.

Дури и при првата дегустација на омилените тестенини или друго јадење ќе бидете освоени и ќе го сакате веганскиот пармезан повеќе од класичниот.

Оваа варијанта е без индиски ореви и се состои главно од бланширани (лупени) бадеми и нутритивен квасец (снегулки од квасец).

Continue reading “Вегански пармезан од бадеми”

Посен хумус од наут

Веројатно повеќето од вас веќе имаат направено хумус од наут во домашни услови. Во меѓувреме има многу рецепти и варијации од различни зеленчуци што може да се најдат на интернет. Добро е што има голем избор и се наоѓа по нешто за секој вкус и секој стомак може да се задоволи. 🙂

Во овој рецепт ќе ја претставиме нашата едноставна варијанта на посен хумус од наут. Тој многу лесно се приготвува со неколку едноставни состојки. Сè што ви треба е процесор за храна или миксер и 10 минути од вашето време. Овде ќе дознаете како сами да го креирате вашиот нов омилен хумус од наут со мека и кремаста конзистенција.

Continue reading “Посен хумус од наут”

Посен Mousse au Chocolat кој се прави само од три состојки – рецепт што секогаш успева!

Обожавате Mousse au Chocolat и многу често сами правите хумус и секогаш ја истурате течноста од варениот наут … Стоп … Стоп.

Што има врска едното со другото сега?

Водата во која се вари наутот се нарекува Аквафаба. Има вискозна конзистентност и главно се состои од јаглени хидрати и растителни протеини кои преминале во водата за време на процесот на варење на наутот. Таа течност е совршена замена за посен шлаг.

Сè што ви треба за Mousse au Chocolat е аквафаба како посна замена на белки од јајца, посно темно чоколадо, сок од лимон и процесор за храна или миксер. За скептиците меѓу вас, би сакале да ве увериме дека овој десерт воопшто нема вкус на наут, секогаш функционира и не предизвикува никаков вид на отпад, значи Zero Waste рецепт.

Continue reading “Посен Mousse au Chocolat кој се прави само од три состојки – рецепт што секогаш успева!”