Леб со цвекло

Без разлика дали леб, кифли или какви било тестенини, ние сакаме да печеме и да експериментираме. Постепено ги споделуваме нашите резултати со вас. Така и оваа за нас посебна и необична, розева креација леб од цвекло не би сакале да ја сокриеме од вас. 🙂

Сигурно има неколку противници на вкусот на цвеклото помеѓу вас кои ќе речат „бљак“, но можеме да кажеме само едно: дајте му на цвеклото уште една шанса!

Кога станува збор за цвекло, во нашето домаќинство ставот околу вкусот отсекогаш беше поделен, на едниот му се допаѓа повеќе, на другиот воопшто не му се допаѓа 🙂 Ова полека се смени, двајцата навистина “навлеговме” во вкусот на цвеклото.

Во овој рецепт, вообичаениот земјен вкус на цвеклото воопшто не се вкусува.

Затоа, ги охрабруваме сите скептици на цвекло да ги надминат своите граници, да испробаат и да дозволат цвеклото да ги убеди. 🙂

Continue reading “Леб со цвекло”

Сами направете ефтино млеко од ориз

Од неколку причини сакавме да се обидеме да направиме оризово млеко во домашни услови. Затоа што е лесно да се направи, не се создава отпад, не останува пакувањето, има многу добар вкус и секогаш е без глутен. Покрај тоа, домашно растително млеко е секогаш значително поевтино.

Понекогаш ни е тешко да се одлучиме при изборот на готови производи, бидејќи тие не секогаш ги исполнуваат сите наши критериуми за купување на еден производ. Нас ни е важно состојките да доаѓаат од фер, одржливо и органско земјоделство, да бидат спакувани во одржливо пакување, да содржат што е можно помалку состојки и доколку е можно да не содржат додатоци.

Continue reading “Сами направете ефтино млеко од ориз”

Посен куглоф со спанаќ и моркови

На пролет сè е зелено, живо и исто како што очите копнеат за нешто свежо, така и стомакот.

Спанаќот го сакаме во било каква форма, како салата од спанаќ, како леб од спанаќ, како чорба со ориз или како колач со спанаќ и моркови во форма на куглоф.

Колач може и во солена варијанта. Печен во форма на куглоф, со спанаќ и моркови. Оваа рецепта е многу погодна за забави, за подарување, како закуска помеѓу оброците, како појадок или вечера и за места каде што сакате и ви треба најмногу. 🙂

Continue reading “Посен куглоф со спанаќ и моркови”

Посен мајонез

Класичниот мајонез не беше дел од нашиот план за јадење многу често, но веганската варијанта од време на време се наоѓа на нашата трпеза. 🙂

Бидејќи е многу лесен за подготовка, вкусен, посен, идеален како придружба на зеленчук и други додатоци давајќи им дополнителен вкус на оброците.

Continue reading “Посен мајонез”

Млеко од овес од сопствено производство

Во меѓувреме, понудата на растително млеко во различни варијации се зголеми. Олеснетелно е да се знае дека има толку многу растителни алтернативи за купување, но колку е одржливо да купувате храна што можете сами да ја подготвите дома брзо и лесно? Млекото од овес се прави од овесни снегулки и вода за неколку минути, тоа е одржливо и не предизвикува никаков отпад. Остатоците од овес можете да ги искористите за печење леб или со следниот појадок измешајте го во мусли порцијата.

Continue reading “Млеко од овес од сопствено производство”

Крем од урми и путер од кикирики

Урмите од неодамна заземаат сè повеќе простор во нашите рецепти, бидејќи тие се прекрасна замена и дефинитивно многу поздрави од белиот шеќер.

Овој намаз или крем со путер од кикирики создава зависност, ние не го користиме само како намаз туку и го јадеме директно од теглата. 🙂

Комбинацијата на слатко и солено е неооодлива. Во секој случај многу поздраво од чоколадо и многу други слатки готови производи.

Сепак, урмите особено сувите, не е препорачливо да ги конзумирате во неограничени количини, затоа што содржат многу шеќер и калории.

Continue reading “Крем од урми и путер од кикирики”

Посен колач од лимон

Кој е најдобриот начин да ги искористите свежите лимони кои ги имате дома?

Испечете колач од лимон или направете лимонада или уште подобро пригответе ги и двете и уживајте го свежо печениот колач со голема чаша свежо исцедена лимонада 🙂

Лимоните се типични за зимата, но во пролет или лето повеќе би сакале да се напиеме свежа лимонада за да го пребродиме денот. Терминот лимонада е толку распространет што скоро секој овошен сок со гас се нарекува „лимонада“ без да содржи лимон.

Нашата торта од лимон всушност се пече со свеж сок од лимон и свежо рендана кора од органски лимон. Колачот од лимон е мек и воздушен, во исто време сладок и кисел со свежа летна нота. И покрај сите овие својства и во зима има одличен вкус 🙂

Continue reading “Посен колач од лимон”

Крцкав пекарски компир од рерна

Да се ​​добијат крцкави компирчиња од рерна во домашни услови е малку тешко, особено ако вашиот вкус е разгален и изострен како нашиот, мора да си го признаеме тоа. Ама ако не беше така немаше да експериментираме и да дојдеме до ова решение 🙂

Крцкави компири од фритеза може да приготви секој, но само со малку масло и неколку зачини, наскоро ќе можете вие. 🙂

Големиот трик за екстра крцкав пекарски компир од рерна е грубата површина, повеќе околу ова ќе дознаете подолу во текстот. 🙂

Continue reading “Крцкав пекарски компир од рерна”

Традиционална македонска салата со варени компири и кромид

Во многу култури, компирот се ужива во безброј варијации како главен оброк или како гарнир. Не можеме со сигурност да кажеме дали е правилно да се нарече овој вид салата „македонска компир салата“, но можеме со сигурност да потврдиме дека Македонците овој вид на салата го служат на трпезите за различни пригоди или слави. 🙂 Откако компирите ќе бидат варени и се оладат, салата се подготвува многу брзо и само во неколку едноставни чекори.

Continue reading “Традиционална македонска салата со варени компири и кромид”