Веганска чоколадна салама со бисквити и јаткасти плодови

Многу одамна, оваа чоколадна салама мајка ми често ja приготвуваше  за секоја пригода. Вкус кој не се повторуваше и секој пат изненадуваше. Од денешна гледна точка, не можам со сигурност да потврдам на што се должела таа разноликост. Дали се должела на можностите, вкусовите или едноставно на желбата за експериментирање. Но, сите варијации имаа многу

Продолжи со читање

Тофу од леќа

Со сигурност кога ќе слушнете тофу веднаш во мислите поврзувате со класичното тофу направено од соја, што не е баш омилен избор на сите. Поради конзистентноста и можноста да ја зачините смесата направена со брашно од леќа како што сакате, оваа креација ја нарекуваме тофу од леќа. Смесата можете да ја подготвите во стил на

Продолжи со читање

Вегански фалафел топчиња од рерна

Крцкави однадвор, сочни одвнатре со многу вкусна арома, вакви се фалафел топчињата  од наут печени во рерна и токму во оваа објава ви ги претствуваме.   Во зависност од тоа каков вид на арома или мешавина од зачини повеќе додавате, вкусот ќе тежнее во таа насока. Овие вегански фалафел топчиња од рерна се подготвуваат без

Продолжи со читање

Посни Сникерс пралине

Дали сте обожаватели на Сникерс? Не можете да најдете разумна веганска варијанта и немате многу време или желба да готвите или печете? Тука сте на правото место! Во оваа објава ќе ви покажеме како можете сами да направите посни Сникерс пралине од неколку едноставни состојки и без печење. Ние обожаваме Сникерс и никогаш не сме

Продолжи со читање

Солена, редена кора со фил од ореви – Орешник

Во последно време ми доаѓаат толку многу идеи за рецепти што не сум ги јадела уште од детството и повеќето од нив се посни без никакви прилагодувања. Овој рецепт не е баш лесен да го приготвите во домашни услови без да ја доведете кујната во хаос. : P Но, навистина вреди да се направи отстапка

Продолжи со читање

Посна Баклава со бисквити и лешници

Да направите баклава сами дома е многу полесно отколку што мислите. Нејзината богата историја, препознатливост и скапоцена носталгија и овозможуваат одреден статус во светот на храната. Треба да се направат неколку клучни чекори, но повторно, тешко е да се каже бидејќи баклавата е различна во секој регион и секоја традиција. Досега сме вкусувале само вкусна

Продолжи со читање

Посно печење со леќа и црвен грав

Ова посно печење од леќа е едноставно неверојатно! Ова е совршено главно јадење за вашето празнично мени. Тоа е сочно, вкусно и прелиено со глазура од посен сос за скара. Дозволете ни да ви покажеме како точно да го подготвувате ова посно печење од леќа за да можете да започнете нова традиција во вегански стил.

Продолжи со читање

Посни ежиња

Есента полека се наближува и со есенското време потребата за нешто невообичаено и слатко за да ја галите душата постојано расте. 😉 За да го стимулираме нашето расположение добивме желба за малку необични колачи. Така дојдовме до идеја да приготвиме колачиња во форма на ежиња. На некој начин овие колачиња потсетуваат на есен и на

Продолжи со читање

Ванилиците на Баба

Зимското време е време на Божиќ. Месеци кои најмногу мирисаат и имаат вкус на ванила, цимет и печени јаболка. Во многу традиции кои го слават Божиќ, вообичаено е да се печат вкусни божиќни колачиња пред Божиќ или за Божиќ. Нашите омилени колачиња се едноставните ванилици на баба.  Полумесечините со интензивен вкус на ванила всушност секогаш

Продолжи со читање