Посен колач од лимон

Кој е најдобриот начин да ги искористите свежите лимони кои ги имате дома? Испечете колач од лимон или направете лимонада или уште подобро пригответе ги и двете и уживајте го свежо печениот колач со голема чаша свежо исцедена лимонада 🙂 Лимоните се типични за зимата, но во пролет или лето повеќе би сакале да се

Продолжи со читање

Крцкав пекарски компир од рерна

Да се ​​добијат крцкави компирчиња од рерна во домашни услови е малку тешко, особено ако вашиот вкус е разгален и изострен како нашиот, мора да си го признаеме тоа. Ама ако не беше така немаше да експериментираме и да дојдеме до ова решение 🙂 Крцкави компири од фритеза може да приготви секој, но само со

Продолжи со читање

Традиционална македонска салата со варени компири и кромид

Во многу култури, компирот се ужива во безброј варијации како главен оброк или како гарнир. Не можеме со сигурност да кажеме дали е правилно да се нарече овој вид салата „македонска компир салата“, но можеме со сигурност да потврдиме дека Македонците овој вид на салата го служат на трпезите за различни пригоди или слави. 🙂

Продолжи со читање

Посна пица со тесто од квасец

Пица со многу тенко, крцкаво тесто, доматно-ароматичен сос и многу зеленчук секогаш има место во стомакот 🙂 Честопати кога велите пица, со сигурност сметате дека треба да се подготви многу брзо и мора да е потпечена со кашкавал. Нашиот рецепт за пица ќе трае неколку минути повеќе од замрзнатата пица, е без кашкавал и сепак

Продолжи со читање