Посен намаз од моркови со вкус на пармезан

Морковот е зеленчук што може да се обработи на различни начини без да изгуби многу вкус или хранливи вредности. Ние ги сакаме морковите свежи и јадења од моркови во сите форми и структури. Последното нешто што го направивме од моркови беше вегански намаз од моркови со вкус на пармезан. Намазот можете да го конзумирате за

Продолжи со читање

Посни колачи со урми, бадеми и таан

Во потрага по рецепти кои не предизвикуваат грижа на совеста додека јадете и потоа сеуште можете  добро да се чувствувате, дојдовме до овој рецепт после неколку обиди: посни колачиња со урми, бадеми и таан.  Тие се состојат само од неколку состојки, посни се, без глутен и брзо се прават. За подготовка потребен ви е само

Продолжи со читање

Посен хумус од грашок – хумус направен од зелен грашок

Има многу различни варијанти на хумус и неколку од нив веќе испробавме за да ги споделиме со вас. Основниот рецепт е скоро секогаш ист,  а останатите се разлкуваат по различните главни состојки или мешавината со наут, кои на секој намаз му даваат посебна нота на вкус. Во овој рецепт би сакале да ве запознаеме со

Продолжи со читање

Леб со цвекло

Без разлика дали леб, кифли или какви било тестенини, ние сакаме да печеме и да експериментираме. Постепено ги споделуваме нашите резултати со вас. Така и оваа за нас посебна и необична, розева креација леб од цвекло не би сакале да ја сокриеме од вас. 🙂 Сигурно има неколку противници на вкусот на цвеклото помеѓу вас

Продолжи со читање

Сами направете ефтино млеко од ориз

Од неколку причини сакавме да се обидеме да направиме оризово млеко во домашни услови. Затоа што е лесно да се направи, не се создава отпад, не останува пакувањето, има многу добар вкус и секогаш е без глутен. Покрај тоа, домашно растително млеко е секогаш значително поевтино. Понекогаш ни е тешко да се одлучиме при изборот

Продолжи со читање

Посен куглоф со спанаќ и моркови

На пролет сè е зелено, живо и исто како што очите копнеат за нешто свежо, така и стомакот. Спанаќот го сакаме во било каква форма, како салата од спанаќ, како леб од спанаќ, како чорба со ориз или како колач со спанаќ и моркови во форма на куглоф. Колач може и во солена варијанта. Печен

Продолжи со читање

Посен мајонез

Класичниот мајонез не беше дел од нашиот план за јадење многу често, но веганската варијанта од време на време се наоѓа на нашата трпеза. 🙂 Бидејќи е многу лесен за подготовка, вкусен, посен, идеален како придружба на зеленчук и други додатоци давајќи им дополнителен вкус на оброците.

Продолжи со читање

Млеко од овес од сопствено производство

Во меѓувреме, понудата на растително млеко во различни варијации се зголеми. Олеснетелно е да се знае дека има толку многу растителни алтернативи за купување, но колку е одржливо да купувате храна што можете сами да ја подготвите дома брзо и лесно? Млекото од овес се прави од овесни снегулки и вода за неколку минути, тоа

Продолжи со читање

Крем од урми и путер од кикирики

Урмите од неодамна заземаат сè повеќе простор во нашите рецепти, бидејќи тие се прекрасна замена и дефинитивно многу поздрави од белиот шеќер. Овој намаз или крем со путер од кикирики создава зависност, ние не го користиме само како намаз туку и го јадеме директно од теглата. 🙂 Комбинацијата на слатко и солено е неооодлива. Во

Продолжи со читање