Посни ежиња

Есента полека се наближува и со есенското време потребата за нешто невообичаено и слатко за да ја галите душата постојано расте. 😉 За да го стимулираме нашето расположение добивме желба за малку необични колачи. Така дојдовме до идеја да приготвиме колачиња во форма на ежиња. На некој начин овие колачиња потсетуваат на есен и на

Продолжи со читање

Ванилиците на Баба

Зимското време е време на Божиќ. Месеци кои најмногу мирисаат и имаат вкус на ванила, цимет и печени јаболка. Во многу традиции кои го слават Божиќ, вообичаено е да се печат вкусни божиќни колачиња пред Божиќ или за Божиќ. Нашите омилени колачиња се едноставните ванилици на баба.  Полумесечините со интензивен вкус на ванила всушност секогаш

Продолжи со читање

Посен колач со банана

Сигурно од време на време имате зрели банани во кујната. Многумина ќе речат „веќе не се употребливи“, но секој што се храни на растителна база би рекол: „совршен колач или сладолед од банана “ 🙂 Бидејќи ние припаѓаме на групата која не сака да се расфла со храна, од зрелите, сочни банани најчесто печеме колач.

Продолжи со читање

Посен колач со црвени плодови – бобинки и крцкави трошки

Кој е најдобриот дел од колачот со крцкави трошки на површината? Секако, крцкавите трошки! Колку често и да го приготвувате овој вид на колач секогаш само ќе посакувате да има помалку од другите делови и повеќе (многу, многу повеќе) од крцкавите трошки од горе. 🙂 Ако крцкавите трошки се вашиот омилен дел од колачот, тогаш

Продолжи со читање

Бисквити за Денот на планетата Земја

Колку се повеќе се приближуваше Денот на планетата Земја, толку повеќе идеи ни доаѓаа на памет на кој наш начин со нешто посебно, истовремено убаво и оддржливо да оддбележиме денот. 🙂 Одлуката не беше лесна, затоа што ризикот да не ни успее експериментот од прв пат беше голем и немаше да имаме материјал за објава

Продолжи со читање

Посни колачи со урми, бадеми и таан

Во потрага по рецепти кои не предизвикуваат грижа на совеста додека јадете и потоа сеуште можете  добро да се чувствувате, дојдовме до овој рецепт после неколку обиди: посни колачиња со урми, бадеми и таан.  Тие се состојат само од неколку состојки, посни се, без глутен и брзо се прават. За подготовка потребен ви е само

Продолжи со читање

Посен колач од лимон

Кој е најдобриот начин да ги искористите свежите лимони кои ги имате дома? Испечете колач од лимон или направете лимонада или уште подобро пригответе ги и двете и уживајте го свежо печениот колач со голема чаша свежо исцедена лимонада 🙂 Лимоните се типични за зимата, но во пролет или лето повеќе би сакале да се

Продолжи со читање