Веганска „туна“ салата

Веганска туна? И секако целосно без риби? Добро, ова е намаз од наут, лесен за подготовка, совршено кремаст и многу вкусен. Оваа салата има изглед на салата од туна и вкус не толку типичен на туна, туку повеќе суптилен вкус на риба. Но, сепак ќе им се допадне и на оние кои не го сакаат

Продолжи со читање

Посен хумус од наут

Веројатно повеќето од вас веќе имаат направено хумус од наут во домашни услови. Во меѓувреме има многу рецепти и варијации од различни зеленчуци што може да се најдат на интернет. Добро е што има голем избор и се наоѓа по нешто за секој вкус и секој стомак може да се задоволи. 🙂 Во овој рецепт

Продолжи со читање

Посен намаз од моркови со вкус на пармезан

Морковот е зеленчук што може да се обработи на различни начини без да изгуби многу вкус или хранливи вредности. Ние ги сакаме морковите свежи и јадења од моркови во сите форми и структури. Последното нешто што го направивме од моркови беше вегански намаз од моркови со вкус на пармезан. Намазот можете да го конзумирате за

Продолжи со читање

Посен хумус од грашок – хумус направен од зелен грашок

Има многу различни варијанти на хумус и неколку од нив веќе испробавме за да ги споделиме со вас. Основниот рецепт е скоро секогаш ист,  а останатите се разлкуваат по различните главни состојки или мешавината со наут, кои на секој намаз му даваат посебна нота на вкус. Во овој рецепт би сакале да ве запознаеме со

Продолжи со читање

Посен мајонез

Класичниот мајонез не беше дел од нашиот план за јадење многу често, но веганската варијанта од време на време се наоѓа на нашата трпеза. 🙂 Бидејќи е многу лесен за подготовка, вкусен, посен, идеален како придружба на зеленчук и други додатоци давајќи им дополнителен вкус на оброците.

Продолжи со читање

Крем од урми и путер од кикирики

Урмите од неодамна заземаат сè повеќе простор во нашите рецепти, бидејќи тие се прекрасна замена и дефинитивно многу поздрави од белиот шеќер. Овој намаз или крем со путер од кикирики создава зависност, ние не го користиме само како намаз туку и го јадеме директно од теглата. 🙂 Комбинацијата на слатко и солено е неооодлива. Во

Продолжи со читање