Тофу од леќа

Со сигурност кога ќе слушнете тофу веднаш во мислите поврзувате со класичното тофу направено од соја, што не е баш омилен избор на сите. Поради конзистентноста и можноста да ја зачините смесата направена со брашно од леќа како што сакате, оваа креација ја нарекуваме тофу од леќа. Смесата можете да ја подготвите во стил на

Продолжи со читање

Вегански фалафел топчиња од рерна

Крцкави однадвор, сочни одвнатре со многу вкусна арома, вакви се фалафел топчињата  од наут печени во рерна и токму во оваа објава ви ги претствуваме.   Во зависност од тоа каков вид на арома или мешавина од зачини повеќе додавате, вкусот ќе тежнее во таа насока. Овие вегански фалафел топчиња од рерна се подготвуваат без

Продолжи со читање

Посно печење со леќа и црвен грав

Ова посно печење од леќа е едноставно неверојатно! Ова е совршено главно јадење за вашето празнично мени. Тоа е сочно, вкусно и прелиено со глазура од посен сос за скара. Дозволете ни да ви покажеме како точно да го подготвувате ова посно печење од леќа за да можете да започнете нова традиција во вегански стил.

Продолжи со читање

Посно кари со тиква, наут и спанаќ

На нашата трпеза најчесто има специјалитети кои што се направени од едноставни, сезонски, регионални и свежо подготвени зеленчуци. Понекогаш сакаме да си дозволиме други јадења кои се многу лесни за подготовка, но не се направени од 100% свежи и сезонски состојки. Главните состојки за овој рецепт се тиква, наут, спанаќ и кокосово млеко.  Кога во

Продолжи со читање

Крцкав пекарски компир од рерна

Да се ​​добијат крцкави компирчиња од рерна во домашни услови е малку тешко, особено ако вашиот вкус е разгален и изострен како нашиот, мора да си го признаеме тоа. Ама ако не беше така немаше да експериментираме и да дојдеме до ова решение 🙂 Крцкави компири од фритеза може да приготви секој, но само со

Продолжи со читање

Посна пица со тесто од квасец

Пица со многу тенко, крцкаво тесто, доматно-ароматичен сос и многу зеленчук секогаш има место во стомакот 🙂 Честопати кога велите пица, со сигурност сметате дека треба да се подготви многу брзо и мора да е потпечена со кашкавал. Нашиот рецепт за пица ќе трае неколку минути повеќе од замрзнатата пица, е без кашкавал и сепак

Продолжи со читање