Веганска чоколадна салама со бисквити и јаткасти плодови

Многу одамна, оваа чоколадна салама мајка ми често ja приготвуваше  за секоја пригода. Вкус кој не се повторуваше и секој пат изненадуваше. Од денешна гледна точка, не можам со сигурност да потврдам на што се должела таа разноликост. Дали се должела на можностите, вкусовите или едноставно на желбата за експериментирање. Но, сите варијации имаа многу

Продолжи со читање

Посни Сникерс пралине

Дали сте обожаватели на Сникерс? Не можете да најдете разумна веганска варијанта и немате многу време или желба да готвите или печете? Тука сте на правото место! Во оваа објава ќе ви покажеме како можете сами да направите посни Сникерс пралине од неколку едноставни состојки и без печење. Ние обожаваме Сникерс и никогаш не сме

Продолжи со читање

Посна Баклава со бисквити и лешници

Да направите баклава сами дома е многу полесно отколку што мислите. Нејзината богата историја, препознатливост и скапоцена носталгија и овозможуваат одреден статус во светот на храната. Треба да се направат неколку клучни чекори, но повторно, тешко е да се каже бидејќи баклавата е различна во секој регион и секоја традиција. Досега сме вкусувале само вкусна

Продолжи со читање

Бомбици од урми и какао

Здрава слатка закуска која се состои само од неколку состојки, да е вкусна, да не содржи рафиниран шеќер, да е посна, по можност исто така и без глутен? Постои ли воопшто такво нешто? Да, постои таква закуска и токму во овој текст ќе ви ја откриеме рецептата за бомбици од урми и какао. Тие се

Продолжи со читање

Посен Mousse au Chocolat кој се прави само од три состојки – рецепт што секогаш успева!

Обожавате Mousse au Chocolat и многу често сами правите хумус и секогаш ја истурате течноста од варениот наут … Стоп … Стоп. Што има врска едното со другото сега? Водата во која се вари наутот се нарекува Аквафаба. Има вискозна конзистентност и главно се состои од јаглени хидрати и растителни протеини кои преминале во водата

Продолжи со читање