Обожавате Mousse au Chocolat и многу често сами правите хумус и секогаш ја истурате течноста од варениот наут … Стоп … Стоп.

Што има врска едното со другото сега?

Водата во која се вари наутот се нарекува Аквафаба. Има вискозна конзистентност и главно се состои од јаглени хидрати и растителни протеини кои преминале во водата за време на процесот на варење на наутот. Таа течност е совршена замена за посен шлаг.

Сè што ви треба за Mousse au Chocolat е аквафаба како посна замена на белки од јајца, посно темно чоколадо, сок од лимон и процесор за храна или миксер. За скептиците меѓу вас, би сакале да ве увериме дека овој десерт воопшто нема вкус на наут, секогаш функционира и не предизвикува никаков вид на отпад, значи Zero Waste рецепт.

Посен Mousse au Chocolat

Посниот Mousse au Chocolat се подготвува многу брзо и лесно, вкусен е, мек, воздушен, чоколаден, се топи во устата и брзо предизвикува зависност за повеќе 🙂
време на подготовка15 minutes
целосно време на подготовка15 minutes
Десерт
потекло и регионCross-Cooking
начин на исхранаVegan
TagsAquafaba, без глутен, Посен Mousse au Chocolat, посно
Порции: 4 Порции

опрема

 • Процесор за храна или миксер за матење
 • Сад за топење на чоколадо

Состојки

 • 240 мл Аквафаба - обично од конзерва од 400 гр или домашно варен наут
 • 100 g темно посно чоколадо - (најдобро 70% какао)
 • 1 лажица сок од лимон - свежо исцеден
 • Малку сируп од агава - јаворов сируп, суви урми или шеќер (по избор)

Начин на подготовка

 • Водата од варениот наут (Aquafaba) и лимонот ставете ги во блендер или процесор за храна.
 • Матете неколку минути (со додатокот за шлаг ако кујнската машина го има), во зависност од уредот, може да биде побрзо или побавно. Бидете трпеливи, може да потрае и до 10 минути. Или наједноставно со миксер за матење. 🙂
 • Избор: додајте ги засладувачите и продолжете со матењето доколку е потребно.
 • Во меѓувреме, стопете го чоколадото со помош на пареа и оставете да се излади кратко.
 • Измешајте го чоколадото со посниот шлаг, користејќи силиконска мешалка. Не плашете се ако масата изгуби малку на волумен.
 • Истурете го мусот во саканиот сад и оставете да се излади во фрижидер најмалку 3 часа. Подобро е ако остане преку ноќ во фрижидер.
 • Добар апетит 🙂

Дали ви се допадна рецептот или не излезе како што посакувавте? Ние го цениме вашиот искрен фидбек за овој рецепт.

оцени го рецептот

Запомнете:

Кој би помислил дека нешто што е основно, како што е зовриената вода од варениот наут (дури и од повеќето видови на зрнести плодови) може да покаже вакви неверојатни резултати? Кога за прв пат го направивме овој  крем, ако не го приготвевме сами, немаше никогаш да претпоставиме која е главната состојка.

Останатиот наут можете да го користите за домашен хумус или посно кари со тиква, наут и спанаќ. 

Садот и приборот кои ги користите при обработката на аквафаба мораат да бидат чисти, целосно без маснотии, бидејќи дури и најмалиот остаток на маснотии може да ја спречи течноста да ја достигне посакуваната конзистентност.

Дали засладувањето е навистина потребно?

Во зависност од тоа колку ви е слатко чоколадото и колку сладок го сакате вашиот мус, можеби нема потреба да додавате и засладувачи. Меѓутоа, ако за прв пат правите посен Mousse au Chocolat со Aquafaba, ви препорачуваме да додадете 1-2 лажици засладувач, за да нема грочлив вкус. 

Додатокот на засладувачите воопшто не е важен за конзистентноста, тие влијаат само на вашиот личен вкус. Ако засладувачите сепак ја променат конзистентноста на пената и малку омекне или изгуби на волумен тогаш, продолжете да ја матите смесата додека не се зацврсти повторно. Оваа пена не може да се премати, може да стане поцврста 🙂

Сигурно сте запознаени со процесот на топење на чоколадо со помош на пареа, но сепак чуствуваме обврска да го појасниме 🙂 

Во едно тенџере ставате вода на оган и полека загревајте ја, врз тенџерето сатавте сад кој е отпорен на толина во кој ќе го ставате чоколадото кое сакате да го топите. Водата во тенџерето не смее да врие или да дојде во допир со чоколадото, затоа што чоколадото ќе формира топчиња кои нема да можете да ги растопите.

Исто така е многу важно чоколадото да се олади доволно – не треба да се чувствува премногу топло, во спротивно чоколадото може да се залепи на дното на садот.

Сокот од лимон е важен за водата од варениот наут за да го забрза процесот на зацврстување и да ја стабилизира пената.

Пред да ја претурите смесата во индивидуални садови, нежно промешајте ја смесата со силиконската мешалка, бидејќи понекогаш малку од стопеното чоколадо останува на дното на садот. Украсете како што сте креативни и инспиративни, па дури и рафинирајте го вкусот со малку буковец 🙂

Добро спакувани и затворени чашичките во фрижидер се оддржуваат 3 до 4 дена свежи, но за нас тоа време обично е многу пократко, затоа што вој период на време веќе се е поништено целосно;)

Многу успех испробувајќи:)

Sharing is caring!

Leave a comment

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Bewerte dieses Rezept
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.