Солена, редена кора со фил од ореви – Орешник

Во последно време ми доаѓаат толку многу идеи за рецепти што не сум ги јадела уште од детството и повеќето од нив се посни без никакви прилагодувања. Овој рецепт не е баш лесен да го приготвите во домашни услови без да ја доведете кујната во хаос. : P Но, навистина вреди да се направи отстапка

Продолжи со читање

Леб со цвекло

Без разлика дали леб, кифли или какви било тестенини, ние сакаме да печеме и да експериментираме. Постепено ги споделуваме нашите резултати со вас. Така и оваа за нас посебна и необична, розева креација леб од цвекло не би сакале да ја сокриеме од вас. 🙂 Сигурно има неколку противници на вкусот на цвеклото помеѓу вас

Продолжи со читање

Посен куглоф со спанаќ и моркови

На пролет сè е зелено, живо и исто како што очите копнеат за нешто свежо, така и стомакот. Спанаќот го сакаме во било каква форма, како салата од спанаќ, како леб од спанаќ, како чорба со ориз или како колач со спанаќ и моркови во форма на куглоф. Колач може и во солена варијанта. Печен

Продолжи со читање